Punjabi Kadhi Pakora
Punjabi Kadhi Pakora patrí medzi najobľúbenejšie jedlá v južnom Pakistane. Kadhi by sme vedeli voľne preložiť aj ako jedlo vyrobené z jogurtu a besanu (cícerová múka). Tento recept má viacero podôb a niektoré ingrediencie sa menia podľa krajiny, v ktorej si Punjabi Kadhi Pakoru vychutnávate. Základom však je zmes korenín, cícerová múka a čili.
V každej časti Indie sa napríklad toto jedlo nazýva ináč podľa toho, aké súčasti obsahuje. Tá ktorú sme si my pripravili je, známa ako verzia Punjabi, ktorá ma smažené cibuľové „fašírky“. Gujarati verzia je redšia, neobsahuje toľko cícerovej múky, nemá cibuľové fašírky a je trošku sladšia. Sindhi verzia používa veľa zeleniny ako fazuľa, okru či zemiaky. Traduje sa, že čím dlhšie sa toto jedlo varí, tým sa viacej spoja chute a vytratí chuť cícerovej múky. Ja som varila Khadi asi 45 minút a nechala ho cez noc v chladničke a mali sme obed na druhý deň.
Tí čo ma poznáte dobre a dlho viete, že ja a cibuľa (a slanina – snažím sa teraz trošku obmedziť) ideme ruka v ruke. Preto práve výber Pujabi verzia pakistanského jedla. No predstavte si, že by som nevyskúšala cibuľové „fašírky“. Neviem ako to presne nazvať, ale predstavte si cibuľu zmiešanú s cícerovou múkou, kefírom a veľkým množstvom čili. Tak, akože to by bol asi hriech, kebyže to nevyskúšam.
Niektorí viete, že som istú dobu študovala v Číne a medzi mojimi spolužiakmi boli aj ľudia z Pakistanu. Po chvíľkovom oťukávaní sa z nás stali dobrí kamaráti a Pakistanci mňa a moje 2 slovenské spolužiačky pozvali na večeru. Bol to krásny zážitok, kde sme sa veľa nasmiali, až nám tiekli slzy (ale to aj z toho množstva čili, čo tam dali) ale aj z dobrej nálady. Pakistanci sú riadne super ľudia, radi varia a varia veľa a dobre ! A toto bolo jedno z jedál, ktoré sme tam ochutnali.
Dokonca nám pripravili špecialitu, ktorá vyzerala úplne ako náš zemiakový šalát. Je to dosť nezvyčajné lebo Pakistanci majú radi ryžu. Dokonca sa nám smiali, ako nám môžu chýbať zemiaky a chleba. A keď sme im prezradili, že naše balenia ryže vážia 1 kilo tak nás vysmiali, že oni si nechávajú dovážať do Číny svoju ryžu (trošku smiešne, ale žalúdku nepovieš nie) v 10 až 20 kilových baleniach. Čo sa mi ešte páčilo bolo, že aj keď boli z iných častí Pakistanu a poznali sa len rok, čo v Číne študovali, vždy zasadali k večernému stolu spolu.
No dosť bolo dnes rozprávania okolo jedla a poďme si povedať, ako si túto dobrotu spraviť? Ešte jedna technická rada, ja som nenašla nikde „besan“ (cícerovú múku) tak som ju nahradila zemiakovým škrobom a vôbec to nevadilo.
INGREDIECIE:
Kadhi:
- 55 g besanu – cícerovej múky (alebo zemiakového škrobu)
- 360 g kefíru izbovej teploty
- ½ lyžičky čili
- ½ lyžičky kurkuma
- 1 lyžička mletých semiačok koriandru
- 1,4 litra vody
- lyžica oleja
- 1 lyžica horčičné semiačka alebo 2 lyžice horčice
- cibuľa nakrájaná na kocky
- čili
- cesnak nakrájaný na drobno
- kmín
- soľ
Pakora:
- 110 g besanu (cícerová múka) alebo zemiakový škrob
- 1 červená cibuľa
- 1 zelené čili
- koriander v prášku
- kurkuma
- 1 lyžica koriandrových semiačok
- 2 lyžice kefíru
POSTUP:
Kadhi:
Do kefíru vmiešame besan a dobre premiešame, aby sa dostala múka úplne všade. Následne pridáme čili, kurkumu, koriander a dobre premiešame. Následne pomaličky pridáme vodu a znovu dôkladne premiešame. Žiadne ingrediencie prosím nesoľte, aby sa vám nezrazil kefír, soliť budeme až na konci, keď sa všetko pekne spojí. V hrnci rozpálime olej, na ktorý dáme horčičné semiačka, nakrájanú cibuľu, čili, kmín a cesnak. Ingredencie krásne pustia vôňu do celého bytu. Keď je cibuľa a cesnak trošku osmažený pridáme zmes kefíru, cícerovej múky a vody. Takúto krásne žltú zmes varíme asi 30-45 minút na strednom ohni. Nezabudneme občas premiešať. Medzi časom si môžete vysmažiť pakoru, teda cibuľové fašírky.
Pakora:
V miske zmiešame nahrubo nakrájanú červenú cibuľu, čili, koriander, kurkumu, kmín, kefír a besan do pekného cesta. Pakoru môžeme spokojne osoliť. Tu sa nám nemá čo zraziť. Následne si rozpálime v panici vrstvu oleja a po lyžičkách budeme nalievať pakoru do rozpáleného oleja. Dávajte si pozor, aby ste sa neopálili. Smažíme z oboch strán pokým pakora nie je usmažená do zlatova.
Keď sa nám Khadi dovarí a my máme vysmaženú pakoru, môžeme servírovať na stôl. Pakistanci všetko jedia s ryžou, preto ani tento recept nebude predsa ochudobnený o ryžu. Ryžu si spravte takú akú máte najradšej. Na vrch do khadi má ísť rozpustené maslo ghí s čili, ale keďže naše jazyky a žalúdky nie sú zvyknuté na toľko štipľavého rozhodla som sa tento krok preskočiť. Verím, že Vám bude chutiť tak, ako nám. Dobrá chuť !